אדם שטיין, גיבורו הראשי של ""אדם בן כלב"" הוא מוקיון, ומוזיקאי מחונן. במחנה הריכוז הוא שימש כממונה על הבידור האישי של מפקד המחנה, ובד בבד גם ככלבו של אותו איש אס. אס. הקומנדנט קליין.
קליין אהב מאוד את אדם שטיין, שהרי בלבו פנימה היה איש מתחשב שדאג שהיהודים ""שלו"" לא יסבלו יתר על המידה.
כאשר הלכו בדרכם האחרונה, חתיכת סבון בידם, המוקיון אדם שטיין, ליצן המוות, ניצב תמיד ליד הדלת המובילה לתאי הגזים, בכדי להשקיט אותם. אפילו את אשתו שלו לווה אדם אל מותה, בצורה זו.

אדם בן כלב

מאת: אלכסנדר צ'רבינסקי, יורם קניוק,
גשר, 1993
תכניות נוספות עבור אלכסנדר צ'רבינסקי
תכניות נוספות עבור יורם קניוק
יוצרים ומשתתפים

מאת: יורם קניוק
בימוי: יבגני אריה
מעצבת במה ותלבושות: ילנה סטפנובה
מוסיקה: אבי בנימין
מעצב תאורה: ניב שדה
כוריאוגרף: ולנטין מנוחין
עיצוב איפור: מארי הלן – בית ספר מקצועי לאיפור

משתתפים:
בוריס אחנוב , יבגניה דודינה , סבטלנה דמידובה , רות חיילובסקי , קלים קמנקו , מיכאל אסינובסקי ז"ל , נלי גושבה , נטלי ווטולביץ-מנור , ולדימיר חלמסקי , ולדימיר פורטנוב , יבגני גמבורג, ישראל דמידוב , איגור מירקורבנוב , ליאוניד קנייבסקי

הכירו את המחבר
avatar-author

כך כתב על הצגתו "אדם בן כלב": "צפיתי בגרסאות רבות של "אושרי", מחזה מפרי עטי. כפי שקורה לא פעם למחזאי, התחלתי להשוות בין ההופעה המבויימת על ידי יבגני אריה לבין מה שכתבתי. להפתעתי תוך זמן קצר, שכחתי למעשה כי זהו מחזה שלי. הפכתי לצופה שהוקסם מכל מה שהתרחש על הבמה, ואז טבעי היה לו להענות בשמחה לבקשת תיאטרון "גשר" לכתוב מחזה עבורם. ברור שדברים רבים השתנו בינתיים: אין זו אותה מדינה בה נפגשנו, אני חי בניו-יורק, אריה וחבריו מתיאטרון "גשר" נמצאים בישראל. למרות זאת, לאחר שאיתי את ההצגות המעולות שלהם יש לי סיבה טובה להאמין כי שיתוף הפעולה שהיה בינינו בעבר, ימשיך ויצליח גם הפעם בנושא "אדם בן כלב".

avatar-author
1930

יורם קניוק נולד בתל אביב בד' באייר תר"ץ, 2 במאי 1930 לאביו המחנך ד"ר משה קניוק, ממייסדי כפר-הילדים גבעת-המורה ומנהלו הראשון של מוזיאון תל אביב. גדל ונתחנך בתל אביב, בה למד בבית-הספר 'תיכון חדש'. בימי מלחמת העצמאות שירת בפלמ"ח. לחם בחזית ירושלים ונפצע. לאחר שהחלים למד ציור ב'בצלאל' ובפריס ושהה מספר שנים בארצות הברית שם עסק למחייתו במלאכות שונות. יורם קניוק כותב בעיתונות הישראלית רשימות בעלות אופי סיפורי, ועוסק בביקורת תיאטרון. כותב למבוגרים ולצעירים (ב-1979 זכה בפרס 'זאב' על ספרו "הבית שבו מתים הג'וקים משיבה טובה") כמו כן זכה יורם קניוק בפרס ברנר (1987), בפרס נשיא המדינה (1998), פרס ביאליק לספרות יפה (1999) ובפרס עיריית חולון לספרות יפה על-שם קוגל (2009) ובצרפת זכה ב- Prix de Droits del'Homme (פרס זכויות האדם) וב-Prix Méditerranée Etranger. ספרו "תש"ח" זיכה את יורם קניוק בפרס ספיר לשנת 2010. אוניברסיטת תל-אביב העניקה לו תואר דוקטור לשם כבוד בתשע"א (2011). ב-1996 הופק הסרט הדוקומנטרי של עפרה שראל-קורן "הבית בו מתים הג'וקים בשיבה טובה" על חייו ויצירתו של יורם קניוק. ספריו תורגמו לשפות רבות. יורם קניוק התגורר בתל אביב, עם רעייתו מירנדה. לזוג שתי בנות: איה ונעמי. יורם קניוק נפטר בתל-אביב בל' בסיון תשע"ג, 8 ביוני 2013 לאחר מחלה קשה.

“אדם בן כלב”

טרם התקבלו תגובות.