עלילת המחזה מתרחשת באחוזה גדולה הצמודה למושבה אי שם.   המושבה מציינת  את יום הולדתו המאה של ז`אק בלנק, שנרצח על ידי בנו יוסף במרתף היין הביתי, בנוכחותה של הדודה ליזה, אחותו, שאהבה את אחיינה הצעיר אהבה אסורה.   יוסף הוגלה לאמריקה, שם ישב 14 שנים בכלא, ומשם שלח שלושה שליחים עמוסי זהב אל האחוזה, ועם משימה לרצוח את ליזה. אלא שהיא השתלטה על השליחים, התחתנה עם שלושתם, אחד אחרי השני, בליל כלולות אחד, שבסופו סורסו ונשתלו בגן כגננים נטולי זיכרון והיגיון. השליח שלה לדבר עבירה היה  ד"ר אטלס, אגרונום מדופלם, שבתמורה לנאמנותו לה הוכרז כארוסה הנצחי .   יוסף, שהפך באמריקה לג'ו שב במפתיע לארץ במטרה ליטול מליזה את רכוש אביו. הוא מתחיל לשחק ברגשותיה. אך זו, המעמידה פני נכה בכיסא הגלגלים, נעזרת במשרתה הזקן יאשה ובאטלס האגרונום הופכת את הקלפים וכופה על יוסף-ג`ו את המשחק שלה.  היא נעזרת בפסל מקומי, ובמרים הצעירה, צאצא האחרון של המשפחה הבאה לביקור מלימודיה בג'נבה הדומה שתי טיפות מים לאימו של יוסף.   יושבת ראש המועצה המקומית מודאגת מהאירועים האחרונים המאיימים על חגיגות המאה שהיא מארגנת.   הבטיחו לה זיקוקין די נור, אך מה שהיא מקבלת הוא רצח נוסף, ופחד מהתלקחות המאבק המשפחתי באחוזה עם ביקורה של מרים.

דודה ליזה

מאת: נסים אלוני
הבימה, 1969
תכניות נוספות עבור נסים אלוני
יוצרים ומשתתפים

בימוי: נסים אלוני
תפאורה ותלבושות: אודרי ברגנר
תאורה: נתן פנטורין

משתתפים:
רפאל קלצ'קין, שמואל סגל, יוסי פולק, שי דנון, חיים אמיתי / יוסי קיפניס, אדית אסטרוק, ישראל בקר, סטלה אבני / בת עמי אלישיב-פינקל, חנה רובינא, נחום בוכמן

הכירו את המחבר
avatar-author
1926
מחזאי, במאי, סופר ומתרגם. חתן פרס ישראל לתיאטרון 1996 יליד תל אביב. מחזהו הראשון "אכזר מכל המלך" הועלה בתיאטרון "הבימה" בשנת 1954. בשנת 1963 ייסד את תיאטרון "העונות" יחד עם יוסי בנאי ואבנר חזקיהו. המערכונים שכתב ללהקת "הגשש החיוור" הפכו לנכס צאן ברזל בהווי הישראלי. שבעה מתוך שמונה המחזות שכתב הועלו במשך השנים בתיאטרון "הבימה".

“דודה ליזה”

טרם התקבלו תגובות.