יפו. עיר שנוסדה לפני המבול, כתוב בספרים.   עושים שיפוצים, אבל שום דבר לא חדש. מאחורי הים. עתיד. ממולי, רחוק, הרים. עתיק. במזרח, בצפון, בדרום, ערים קדושות עם שירי עלילה, עם מזמורי הלל, עם אגדות. פה אין הרבה, אגדות. גם מזמורים, כלום, כמעט.   אבל היה כאן הרבה רצח. תמיד. עם הפסקות קרות. אז אולי העיר, כמו זונה עתיקה מלפני מבול, מחייכת : עוד רצח, פחות רצח…   הפרפר.. פרפר הנשמה של צועני… פה… ביפו… אין ג'אפה.. יפו…עיר מקלט… עיר מלא חמסין… מלא תפוזים… מלא צוענים…   נסים אלוני   מתוך ראיון שערכה רות פיינגולד מעיתון "דבר" עם נסים אלוני ב – 14.10.1971 :   אם רוצים ללבן בעיות הטמונות כביכול במחזה, אם רוצים לדבר על משמעויות – לאו דווקא נסים אלוני הוא הכתובת לכך. כי לדבריו :   "כשמתחילים לנתח דברים כמו שמנתחים חתיכת ספרות, אז יוצא שצריכים להגיע למה שנקרא בירור אנטלקטואלי של מערכות סמלים. בשבילי, כל זה תמיד חידה. זה למעשה הפיכה של הדבר למה שהוא איננו. לשם מה? מה הטעם ? אתה מנסה להפוך את העניין עצמו לדבר אחד. מחזאי מביא מערכת של יחסים בין אנשים – או בין סוסים, אין זה משנה – ואז רוצים להפוך את זה למערכת פילוסופית של קביעת הלכות.   אבל זה בכלל לא זה. אז למה ? אינני יכול להיות לעזר למישהו ולהגיד לו : זה כך או לא כך. אני באמת אינני יודע. זה גם איננו מעניין אותי. אם אתחיל להדפיס את המחזות שלי, אולי אתחיל לראות מה הולך בהם.  זה יהיה רע מאוד. אני אחשוב על זה שנים. אשב בבית ואקרא. לא יצא מזה שום דבר".

הצוענים של יפו

מאת: נסים אלוני
הבימה, 1971
תכניות נוספות עבור נסים אלוני
יוצרים ומשתתפים

בימוי: נסים אלוני
תפאורה ותלבושות: יוסל ברגנר
מוסיקה: פולדי שצמן
תאורה: נתן פנטורין

משתתפים:
רפאל קלצ'קין, מאקס הודס, דוד ירדני, חנה רובינא, אדית אסטרוק, שמעון אדלר, שמואל סגל, אהרון מסקין, סטלה אבני, אביבה מרקס, שמעון פינקל, יוסי בנאי, יוסי פולק, מיכאל ורשביאק

הכירו את המחבר
avatar-author
1926
מחזאי, במאי, סופר ומתרגם. חתן פרס ישראל לתיאטרון 1996 יליד תל אביב. מחזהו הראשון "אכזר מכל המלך" הועלה בתיאטרון "הבימה" בשנת 1954. בשנת 1963 ייסד את תיאטרון "העונות" יחד עם יוסי בנאי ואבנר חזקיהו. המערכונים שכתב ללהקת "הגשש החיוור" הפכו לנכס צאן ברזל בהווי הישראלי. שבעה מתוך שמונה המחזות שכתב הועלו במשך השנים בתיאטרון "הבימה".

“הצוענים של יפו”

טרם התקבלו תגובות.